Archív aktualit

Příjemné prožití zimních svátků přeje TOPTEC

15.12.2017

Centrum TOPTEC přeje všem svým partnerům i zaměstnancům příjemné prožití zimních svátků a hodně zdraví, štěstí a úspěchu v roce 2018.

Rozhovor s ředitelem Centra TOPTEC na Českém rozhlasu

24.11.2017

Během dne otevřených dveří navštívilo naše centrum přibližně 120 zájemců o vědu a techniku, mezi nimiž byl také zástupce Českého rozhlasu Liberec, pan Jaroslav Hoření. Zkrácený záznam rozhovoru s ředitelem našeho centra dr. Lédlem o aktuálně řešených vědeckých projektech najdete na tomto odkazu

Den otevřených dveří 2017

11.9.2017

Navštivte naše laboratoře během Dnů otevřených dveří!

O druhém listopadovém víkendu se naše dveře opět otevřou. Zveme všchny, kdo mají zájem prohlédnout si naše  laboratoře na

den otevřených dveří pro veřejnost: sobota 11.11. 2017 od 10 do 15 hodin (prohlídky začínají vždy v celou hodinu)

Pro nejmenší návštěvníky bude připraven zábavný Vědecký koutek!

 

Den otevřených dveří pro školní výpravy a organizované skupiny: pátek 10.11.2017 od 10 do 17 hodin - pouze předem ohlášené výpravy (více informací najdete zde)

Tisková konference k družici Solar Orbiter

20.7.2017

Ve středu 19. července 2017 proběhla na Akademii Věd České republiky tisková konference týkající se družice Solar Orbiter - vesmírné mise pro pozorování Slunce, na jejíž realizaci se podílí hned několik českých organizací včetně našeho centra.

Dovolená v TOPTEC

4.7.2017

Vážení partneři,

od 31.7. do 13.8.2017 má centrum TOPTEC dovolenou. Prosíme o směřování Vašich dotazů a přání s ohledem na tento termín.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám pěkné prázniny.

                                                       tým TOPTEC

Objev tří nových proměnných hvězd

27.6.2017

Studentům kadaňského gymnázia se nedávno podařilo objevit ne jednu, ale hned tři proměnné hvězdy, a to ve velmi krátkém časovém úseku. Blahopřejeme těmto čtyřem amatérským astronomům i našemu kolegovi Pavlovi Pintrovi, který astronomický kroužek v Kadani vede, k tomuto úspěchu a přejeme hodně trpělivosti do dalších pozorování.

Článek o mladých objevitelích proměnných hvězd najdete na tomto odkazu

Naši kolegové získali Prémii Otto Wichterleho

9.6.2017

V minulých dnech udělila Akademie Věd ocenění 23 mladým badatelům. Prémii Otto Wichterleho pro rok 2017 si mimo jiné odnesli také dva zaměstnanci Ústavu fyziky plazmatu - Karel Žídek a Miroslav Krůs.

Oběma oceněným kolegům blahopřejeme a těšíme se na další společnou práci.

Programy pro nadané žáky

5.5.2017

Vzdělávací centrum Turnov připravuje ve spolupráci s turnovským pracovištěm Akademie Věd vzdělávací program určený pro nadané a pro vědu zapálené žáky s názvem "Portfolio budoucího technika".

Projekt se skládá z 6 seminářů, jejichž obsahem budou  základní vlastnosti světla a barev, principy praktické astronomie, princip, využití a konstrukce laserů,  interferometrie pro měření teplotních polí a základní principy holografie.

 

 

Ústav fyziky plazmatu na Veletrhu vědy 2017

5.4.2017

Již v červnu uvidíte zajímavé a poutavé představení Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a jeho jednotlivých oddělení na Veletrhu Vědy AV ČR v Praze. Centrum TOPTEC pro Vás připravuje ukázku optických dílů pro družicový průzkum kosmu a budete si moci vyzkoušet vakuové napařování tenkých vrstev.

Jarní exkurze do světa vědy 2017

3.3.2017

Porozumět vědě není žádná věda! Turnovské pracoviště Akademie Věd pro Vás opět otevře své laboratoře a nechá Vás nahlédnou do každodenního života vědců. Přijďte na jarní exkurzi do Výzkumného centra TOPTEC.

 

Laser World of Photonics 2017

23.1.2017

Již potřetí se Ústav fyziky plazmatu a jeho Centrum TOPTEC představí na mezinárodním veletrhu Laser World of Photonics v Mnichově. Ve dnech 26. - 29. června 2017 nás najdete ve stánku č. 208 v pavilonu B1.

Nové projekty podpořené z Operačního Programu Ministerstva průmyslu a obchodu

10.1.2017

Turnovskému oddělení Ústavu fyziky plazmatu se podařilo ve spolupráci s blízkými průmyslovými partnery získat dva nové projekty z Operačního programu Podnikání a Inovace pro Konkurenceschopnost (OP PIK) podpořeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

PF 2017

5.12.2016

Příjemné prožití Vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce Vám přejí

zaměstnanci Centra TOPTEC.

Den otevřených dveří v Centu TOPTEC 2016

21.11.2016

V sobotu 12. listopadu jsme přivítali přibližně sto návštěvníků všech věkových kategorií, kteří si mohli prohlédnout mimo jiné také prototypy optických dílů pro družicový výzkum nejbližšího okolí Slunce nebo testovací elementy opracované technologií jednobodového diamantového obrábění (SPDT).

Stejně jako v minulém roce byl pro mladší ročníky připraven také vědecký koutek, kde si mohly vyzkoušet různé optické i méně optické experimenty.

Poděkování účastníkům a partnerům konference OaM 2016

8.11.2016

Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem účastníkům mezinárodní konference "Optics and Measurement", která proběhla ve dnech 11. až 14. října 2016 v libereckém Grand Hotelu Imperial.

Třetí ročník konference navštívilo více než sto odborníků z akademických i průmyslových pracovišť zabývajících se výzkumem a vývojem optických elementů, systémů, technologických procesů a měřicích metod, nejen z celé Evropy, ale například také z Jižní Ameriky.

Dny otevřených dveří v centru TOPTEC

25.10.2016

Již podruhé se otevřou dveře našeho výzkumného centra veřejnosti.

V sobotu 12. listopadu 2016 se můžete přijít podívat do zrekonstruovaných prostor v areálu Dioptra, kde uvidíte špičkové vybavení pro návrh, opracování, měření a testování speciálních a ultra přesných optických elementů. Součástí jsou i laboratoře pro napařování a naprašování tenkých vrstev a dílna pro přesnou mechanickou konstrukci a výrobu. 

Pro hromadné (školní) výpravy bude centrum otevřené i v pátek 11. listopadu 2016.

Centrum TOPTEC získalo podporu dvou nových projektů

15.8.2016

Ústav fyziky plazmatu AV ČR byl prostřednictvím svého Centra TOPTEC úspěšný při získávání podpory pro další výzkumné a vývojvé projekty.

V září startuje nový projekt spolupráce se společnosti LaserTherm spol. s r. o., který se zabývá vývojem nové generace laserové procesní optiky. Od začátku roku 2017 potom budeme společně s libereckou firmou APPLIC s.r.o. pokračovat ve vývoji detekčního systému využívajícícho hyperspektrální snímání.

Dovolená

29.6.2016

Vážení zákazníci a obchodní partneři, rádi bychom Vás upozornili, že od 1. do 14. srpna 2016 bude v oddělení TOPTEC probíhat celozávodní dovolená, během níž bude provoz výrazně omezen.

Děkujeme Vám za pochopení a těšíme se na další spolupráci.

Jmenování profesora Mokrého

24.6.2016

S hrdostí si dovolujeme oznámit, že centrum TOPTEC má svého prvního profesora.

V úterý 21. června 2016 byl slavnostně jmenován profesorem náš kolega a vedoucí podoboru Adaptivní optika Pavel Mokrý. Jmenovací dekret převzal z rukou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové v pražském Karolinu.

Mezinárodní konference "Optics and Measurement" 2016

10.5.2016

Ústav fyziky plazmatu AV ČR a jeho Výzkumné centrum TOPTEC si Vás dovoluje pozvat na třetí ročník mezinárodní konference "Optics and Measurement", která se uskuteční ve dnech 11. - 14. října 2016 v Grand Hotelu imperial v Liberci.

Registrace účastníků a doručení abstraktů: do 19. srpna 2016

Více informací na tomto odkazu.