Ve středu 19. července 2017 proběhla na Akademii Věd České republiky tisková konference týkající se družice Solar Orbiter - vesmírné mise pro pozorování Slunce, na jejíž realizaci se podílí hned několik českých organizací včetně našeho centra.

Náš tým, který je zodpovědný za návrh, výrobu a testování asférických zrcadel jednoho z hlavních experimentů této mise - koronografu METIS, na konferenci reprezentoval ředitel centra doktor Vít Lédl. Jak výborně se mu to povedlo, můžete zhodnotit na tomto videu.

Vědecká mise s názvem Solar Orbiter je jedním z projektů Evropské kosmické agentury, na jejímž řešení se podílí hned několik českých organizací. Kromě soukromých firem jako například Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. nebo CSRC spol. s r. o. se do projektu zapojily také ústavy Akademie Věd - Astronomický ústav, Ústav fyziky atmosféry a Ústav fyziky plazmatu, i české univerzity (Univerzita Karlova - MFF). V únoru roku 2019, po více než osmi letech příprav, odstartuje sonda ze Země a z bezprostřední vzdálenosti a tedy i s vysokým rozlišením bude studovat Slunce a vnitřní heliosféru.

 

Bližší informace můžete najít také na stránkách Akademie Věd, České astronomické společnosti nebo Hospodářských novin.

 

20. 7. 2017